event burgee venue burgee

Gemmell Sailmakers 12ft Skiff Upper Harbour Championships

Proudly Hosted by Lane Cove 12ft Sailing Skiff Club


Scratch Results are final as of 18:06 on October 12, 2013

R1 - 12/10/2013

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45:00
Rank Fleet Boat Club HelmName CrewName H'cap Start Finish Elapsed Corrected
1 12'Skiff Garde WSC Brett Hobson Brad Phillips 1 14:45:00 16:06:00 1:21:00 1:21:00
2 12'Skiff Gemmell Sails LC Murray Press Ben Gemmell 3 14:45:00 16:08:32 1:23:32 1:23:32
3 12'Skiff Lincoln Crowne WSC Jonathon Temple Richard Jones 0 14:45:00 16:15:32 1:30:32 1:30:32
4 12'Skiff Hey Charger! LC Nick Bernard Robbie Polec 13 14:45:00 16:19:36 1:34:36 1:34:36
5 12'Skiff The Bird LC Dave Lusty Glenn Farquhar 9 14:45:00 16:21:24 1:36:24 1:36:24
6 12'Skiff Skoll LC Peter Polec Jamie McCrudden 7 14:45:00 16:21:51 1:36:51 1:36:51
7 12'Skiff CST Composites WSC Dan Phillips Cameron McDonald 9 14:45:00 16:30:17 1:45:17 1:45:17
8 12'Skiff Madonna LC Dave Winning Peter Bevis 11 14:45:00 16:30:19 1:45:19 1:45:19
9 12'Skiff Vantage Real Estate LC John Witty Brett Phillips 4 14:45:00 16:37:25 1:52:25 1:52:25
10 12'Skiff Variety WSC Adam Forbes Euan Ductworth 7 14:45:00 16:39:39 1:54:39 1:54:39
11 12'Skiff At Call LC John Williams Billy Lusty 22 14:45:00 16:44:27 1:59:27 1:59:27
12 12'Skiff Rip, Rack, Roar & Rumble LC Ken Williams Bob Paton 30 14:45:00 16:48:06 2:03:06 2:03:06
13 12'Skiff Citadel WSC Martin Debelle Ian Terley 28 14:45:00 16:58:16 2:13:16 2:13:16

Handicap Results are final as of 18:06 on October 12, 2013

R1 - 12/10/2013

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45:00
Rank Fleet Boat Club HelmName CrewName H'cap Start Finish Elapsed Corrected
1 12'Skiff Garde WSC Brett Hobson Brad Phillips 1 14:45:00 16:06:00 1:21:00 1:20:00
2 12'Skiff Gemmell Sails LC Murray Press Ben Gemmell 3 14:45:00 16:08:32 1:23:32 1:20:32
3 12'Skiff Hey Charger! LC Nick Bernard Robbie Polec 13 14:45:00 16:19:36 1:34:36 1:21:36
4 12'Skiff The Bird LC Dave Lusty Glenn Farquhar 9 14:45:00 16:21:24 1:36:24 1:27:24
5 12'Skiff Skoll LC Peter Polec Jamie McCrudden 7 14:45:00 16:21:51 1:36:51 1:29:51
6 12'Skiff Lincoln Crowne WSC Jonathon Temple Richard Jones 0 14:45:00 16:15:32 1:30:32 1:30:32
7 12'Skiff Rip, Rack, Roar & Rumble LC Ken Williams Bob Paton 30 14:45:00 16:48:06 2:03:06 1:33:06
8 12'Skiff Madonna LC Dave Winning Peter Bevis 11 14:45:00 16:30:19 1:45:19 1:34:19
9 12'Skiff CST Composites WSC Dan Phillips Cameron McDonald 9 14:45:00 16:30:17 1:45:17 1:36:17
10 12'Skiff At Call LC John Williams Billy Lusty 22 14:45:00 16:44:27 1:59:27 1:37:27
11 12'Skiff Citadel WSC Martin Debelle Ian Terley 28 14:45:00 16:58:16 2:13:16 1:45:16
12 12'Skiff Variety WSC Adam Forbes Euan Ductworth 7 14:45:00 16:39:39 1:54:39 1:47:39
13 12'Skiff Vantage Real Estate LC John Witty Brett Phillips 4 14:45:00 16:37:25 1:52:25 1:48:25

http://www.lc12ftssc.org.au
12footers@lc12ftssc.org.au


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com